Förtroendevalda hos oss.

Kommunfullmäktige

Mandatperiod: 2022-10-15 - 2026-10-14

Kommunfullmäktige har det yttersta ansvaret för all kommunal verksamhet och är de som fastställer mål och riktlinjer för kommunens verksamheter. En stor del av beslutsfattandet har de överlåtit på de olika nämnderna. Många av de förtroendevalda i kommunfullmäktige sitter även med i nämnder och styrelser.

Länkar:
Handlingar till kommunfullmäktiges sammanträden

Uppdrag (94 st)

Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Ordningsnummer
Jönsson Pär Moderata samlingspartiet Ledamot 1
Hjemgaard Svensson Lise Moderata samlingspartiet Ledamot 2
Nordkvist Joel Moderata samlingspartiet Ledamot 3
Köhler Andreas Moderata samlingspartiet 2:e vice ordförande 4
Fredriksson Pär Moderata samlingspartiet Ledamot 5
Dahlgren Ekroth Therese Moderata samlingspartiet Ledamot 6
Lenz Magnus Moderata samlingspartiet Ledamot 7
Ekroth Joackim Moderata samlingspartiet Ledamot 8
Mattsson Jananders Moderata samlingspartiet Ledamot 9
Kourlos Eftichia Centerpartiet Ledamot 10
Andersson Magnus Centerpartiet Ledamot 11
Simonsson Pelle Centerpartiet Ledamot 12
Wagenius Hanna Centerpartiet Ordförande 13
Lundgren Pelle Centerpartiet Ledamot 14
Gustavsson Marlene Centerpartiet Ledamot 15
Andersson Johannes Centerpartiet Ledamot 16
Ottosson Blixth Anna Centerpartiet Ledamot 17
Nilsson Sven Centerpartiet Ledamot 18
Löfstrand Pär Liberalerna Ledamot 19
Blücher Agneta Liberalerna Ledamot 20
Jerand Stephen Kristdemokratiska partiet Ledamot 21
Andersson Stig Kristdemokratiska partiet Ledamot 22
Hedenborg Andrea Kristdemokratiska partiet Ledamot 23
Lekedal Björn Kristdemokratiska partiet Ledamot 24
Swärd Elin Kristdemokratiska partiet Ledamot 25
Daoson Niklas Socialdemokraterna Ledamot 26
Hoffer Rosi Socialdemokraterna Ledamot 27
Sundin Anders Socialdemokraterna Ledamot 28
Nerpin Maria Socialdemokraterna Ledamot 29
Kabisa Jean Luc Socialdemokraterna Ledamot 30
Winberg Margareta Socialdemokraterna Ledamot 31
Waara Anton Socialdemokraterna Ledamot 32
Karlsson Skoog Alma Socialdemokraterna Ledamot 33
Fax Stefan Socialdemokraterna 1:e vice ordförande 34
Uitto Robert Socialdemokraterna Ledamot 35
Jibor Eric Socialdemokraterna Ledamot 36
Bengtlars Sara Socialdemokraterna Ledamot 37
Sandal Björn Socialdemokraterna Ledamot 38
Eriksson Bendigt Socialdemokraterna Ledamot 39
Olsson Gudrun Socialdemokraterna Ledamot 40
Lindström Diana Socialdemokraterna Ledamot 41
Hansson Conny Socialdemokraterna Ledamot 42
Norbäck Christer Socialdemokraterna Ledamot 43
Persson Pontus Socialdemokraterna Ledamot 44
Marcusdotter Eva Socialdemokraterna Ledamot 45
Broddesson Ericsson Elvira Socialdemokraterna Ledamot 46
Tyrebo Emma Socialdemokraterna Ledamot 47
Nyberg Finn Katarina Socialdemokraterna Ledamot 48
Hedin Christina Vänsterpartiet Ledamot 49
Sandqvist Nisse Vänsterpartiet Ledamot 50
Flander Johan Vänsterpartiet Ledamot 51
Krogfjord Hanne Vänsterpartiet Ledamot 52
Andersson Linda Miljöpartiet de gröna Ledamot 53
Vikström Aloandersson Anders Miljöpartiet de gröna Ledamot 54
Bois Lisa Miljöpartiet de gröna Ledamot 55
Jucius Aurimas Sverigedemokraterna Ledamot 56
Sundin Cassandra Sverigedemokraterna Ledamot 57
Danielsson Marcus Sverigedemokraterna Ledamot 58
Rehnfors Tomas Sverigedemokraterna Ledamot 59
Andersson Bengt Olov Sverigedemokraterna Ledamot 60
Danilodi Kjell Sverigedemokraterna Ledamot 61
Wigg Victor Linnéa Moderata samlingspartiet Ersättare 62
Holmfors Johnny Moderata samlingspartiet Ersättare 63
Nilsson Marianne Moderata samlingspartiet Ersättare 64
Jonsson Sverker Moderata samlingspartiet Ersättare 65
Martin Anna Moderata samlingspartiet Ersättare 66
Rönnerfjäll Magnus Centerpartiet Ersättare 67
Hagberg Leif Centerpartiet Ersättare 68
Lindhagen Margareta Centerpartiet Ersättare 69
Andersson Patrik Centerpartiet Ersättare 70
Norin Marianne Centerpartiet Ersättare 71
Näslund Johan Liberalerna Ersättare 72
Tronde Astrid Kristdemokratiska partiet Ersättare 74
Olofsson Maj-Britt Kristdemokratiska partiet Ersättare 75
Blom Dennis Kristdemokratiska partiet Ersättare 76
Christensen Mathias Socialdemokraterna Ersättare 77
Wikman Britt Socialdemokraterna Ersättare 78
Andersson Thomas Socialdemokraterna Ersättare 79
Ångström Per Anders Socialdemokraterna Ersättare 80
Gerdin Maria Socialdemokraterna Ersättare 81
Eliasson-Winter Tommy Socialdemokraterna Ersättare 82
Nygren Gertrud Socialdemokraterna Ersättare 83
Pettersson Tommy Socialdemokraterna Ersättare 84
Wallberg Ella Socialdemokraterna Ersättare 85
Sollander Bobo Socialdemokraterna Ersättare 86
Hällgren Kerstin Socialdemokraterna Ersättare 87
Högström Teodor Socialdemokraterna Ersättare 88
Isén Malmquist Agneta Vänsterpartiet Ersättare 89
Frisk Tobias Vänsterpartiet Ersättare 90
Dahlberg Thomas Miljöpartiet de gröna Ersättare 91
Persson Jenny Miljöpartiet de gröna Ersättare 92
Badesire Georges Sverigedemokraterna Ersättare 93
Karlsson Hans Sverigedemokraterna Ersättare 94
Andersson Alf Sverigedemokraterna Ersättare 95